Filmy konspiracja, powstanie

Przeszukaj katalog

Zestawienie najlepszych i najpopularniejszych filmów w których występuje konspiracja, powstanie. Zobacz zwiastuny, oceny, oraz dowiedz się kto reżyserował i jacy aktorzy występowali w tych filmach.

Danton

7,3
Akcja filmu rozpoczyna się wiosną 1794 r. W rewolucyjnej Francji szaleje terror. Billaud Varenne oskarża Dantona i jego przyjaciół o działalność kontrrewolucyjną. Robespierre nie zgadza się wprawdzie na sądzenie Dantona, ale inni członkowie Komitetu przytaczają wciąż nowe argumenty przeciwko niemu. Jednocześnie dochodzi do konfiskaty redagowanej przez Desmoulinsa gazety dantonistów „Vieux Cordelier”. Wkrótce Danton otrzymuje poufne ostrzeżenie, że rząd nosi się z zamiarem aresztowania go. Z inicjatywy Robespierre'a dochodzi do spotkania obu przywódców, ale nie udaje im się osiągnąć porozumienia. W Komitecie Ocalenia Robespierre domaga się aresztowania Dantona. Nalega, by nastąpiło to szybko, gdyż czas pracuje na korzyść jego przeciwnika, który może w ciągu paru dni zmobilizować przeciw rządowi armię. Na podstawie raportu Saint-Juste'a zostaje przygotowana lista osób do aresztowania.
Pełne sympatii spojrzenie na polityczną sytuację Irlandczyków na początku XX wieku. Opowieść o irlandzkiej walce wyzwoleńczej, która przeradza się w wojnę domową. Bohaterami filmu sa dwaj bracia Damian i Teddy. Damian porzuca karierę lekarską i śladem brata wstepuje do partyzantki IRA. Drogi braci dramatycznie sie pokrzyżują.
Akcja rozgrywa się w Warszawie podczas Powstania Warszawskiego. Stary, drewniany dom na prawobrzeżnej Pradze. Mieszkańcy domu codziennie, zza Wisły, obserwują i nasłuchują odgłosów walk powstańców. Wszyscy sposobią się do walki, chcą pomóc, czekają na rozkazy. Wśród nich jest Tadeusz - młody poeta z amputowanymi nogami. Próbuje przekonać żołnierzy AK i AL, którzy stacjonują na Pradze, że wolna ojczyzna, Polska, jest wartością wspólną. Tymczasem grupa młodych ludzi szykuje się do nocnej przeprawy przez Wisłę…


Film biograficzny. Ostatnie dni życia Edwarda Dembowskiego – filozofa, rewolucjonisty, działacza niepodległościowego. Syn kasztelana otrzymał solidne i gruntowne wykształcenie. Intelektualista, który w 24.roku życia miał na swym koncie 4 tomy pism filozoficznych. Swoje postępowe poglądy wyrażał na łamach założonego przez siebie czasopisma. Był zwolennikiem zniesienia pańszczyzny i uwłaszczenia. Jego zdaniem mogła do tego doprowadzić tylko radykalna rewolucja ludowa. Tylko w tym widział drogę do odzyskania niepodległości. Prowadził działalność konspiracyjną, mimo że pozostawał pod nadzorem pruskiej policji. Uczestniczył w powstaniu krakowskim w 1848. Stanął na czele chłopów przeciwko wojskom austriackim…
Mieszkańcy niewielkiej wioski rybackiej Trollness w Norwegi czekają na dostawę broni, aby rozpocząć walkę z niemieckim okupantem.

Pokolenie

6,2
Jest druga wojna światowa. Główny bohater tej opowieści to Stach, typowy warszawski chłopak, utrzymujący się z kradzieży. W końcu otrzymuje legalną pracę w stolarni. Tam poznaje działaczy komunistycznych i zostaje członkiem Gwardii Ludowej. Razem z pokoleniem innych młodych patriotów walczy z okupantem.
Słowa kluczowe

Proszę czekać…